Riadny podvod a takmer som naletela

Autor: Silvia Mancelová | 28.9.2010 o 14:52 | (upravené 29.12.2010 o 20:16) Karma článku: 14,71 | Prečítané:  26246x

Podvodník, ktorý ma ide okradnúť mi hovorí, že kradnúť je zlé a takú vec by nikdy neurobil..

I. Hľadám bývanie

Končilo mi ubytovanie na internáte a potrebovala som si  nájsť bývanie ešte na dva-tri týždne. V inzerátoch na internetovom portáli som našla podľa fotiek príjemne vyzerajúci byt v centre mesta a za prijateľné nájomné. Potešilo ma, že odpoveď od prenajímateľky prišla obratom s tým, že byt je ešte voľný a nie je problém, ak chcem byt prenajať iba na krátke obdobie. Komunikácia prebiehala ďalej vcelku štandardne. Chvíľu sme sa bavili o tom kto som, čo robím, až sme sa clanok_foto_149.jpg dostali ku konkrétnym podmienkam prenájmu. Chcela som sa s prenajímateľkou stretnúť a vyplatiť jej v hotovosti aspoň časť nájmu, aby mi byt podržala, pretože som sa mala sťahovať až o pár dní neskôr. To odmietla s tým, že určite nechce moje peniaze dopredu, ale že až vtedy keď sa nasťahujem. To mi prišlo trochu zvláštne, ale ďalej som to neriešila. Chcela, aby som jej poslala kópiu občianskeho preukazu, aby mohla pripraviť riadnu zmluvu u právnika. To mi prišlo v poriadku, keďže som zvyknutá, že peniaze bez papiera nikomu nedávam.

Potom neskôr, keď už sme boli o všetkom dohodnuté mi napísala, že na to, aby mi byt podržala potrebuje nejaké potvrdenie, že peniaze na prenájom budem mať neskôr k dispozícii, ale že určite ich nechce odo mňa teraz, ešte pred tým, než sa nasťahujem. Navrhla mi, či by som mohla zájsť do najbližšej Western Union pobočky a spraviť prevod peňazí v hodnote nájmu plus depozit, teda cez 600 Eur, ale s tým, že ako príjemcu napíšem buď svoje meno, alebo niekoho blízkeho z rodiny komu dôverujem a že mi dokonca preplatí aj náklady spojené s touto transakciou. Potvrdenie o prevode jej mám obratom poslať a ona by sa tak uistila, že budem mať na nájomné. Napísala som je, že nechápem prečo to chce takto spraviť, že to nedáva logiku. Pokiaľ ako príjemca na výplatu bude uvedené moje meno, alebo meno mne blízkej osoby, ona predsa nebude mať žiadnu istotu, že peniaze na nájom budem mať k dispozícii, pretože si ich môžem kedykoľvek vybrať a minúť.

Znovu ma uistila, že jej to tak stačí a že určite nechce moje peniaze v hotovosti pred tým, než sa nasťahujem. Pretože ona si zakladá na tom, aby veci boli fér. V tomto okamihu som už tušila, že niečo nie je v poriadku. Napadlo ma, že je dotyčná buď  tak naivná, že si neuvedomuje, že papier o prevode peňazí kde budem uvedená ako adresát aj príjemca jej bude na nič, keďže peniazmi budem môcť aj naďalej voľne disponovať alebo že ide o riadny podvod, len som v tom okamihu nevedela, ako sa k peniazom z transakcie cez Western Union môžu dostať, keďže pre výplatu peňazí sa vyžaduje originál občianskeho preukazu.

Bol práve víkend, tak sme sa dohodli, že požadovanú transakciu spravím hneď v pondelok ráno. Cez víkend sa mi to v hlave uležalo a rozhodla som sa, že nič cez Western Union posielať nebudem a poslala som jej iba výpis z bankového účtu, na ktorom bolo zrejmé, že peniaze na nájomne mám. Údajná prenajímateľka vôbec na výpis z účtu nereagovala a iba odpísala, že dúfa, že čoskoro jej pošlem doklad o transakcii z Western Union. Medzitým som napísala ďalším prenajímateľom, ktorí ponúkali byty na prenájom. S viacerými najskôr prebiehala úplne štandardná komunikácia, ale keď sa malo blížiť k dohode požadovali ako depozit spraviť prevod peňazí cez Western Union s tým, že to je bezpečné pretože uvediem ako príjemcu meno príbuzného, alebo blízkej osoby. V tom okamihu už mi bolo jasné, že ide o podvod.

II. Dobre zorganizovaná skupina podvodníkov

Keďže ide o veľkú, dobre organizovanú skupinu podvodníkov, ktorí okradli už dosť veľa ľudí, na internete nebolo ťažké nájsť ďalšie informácie. Skupina inzerovala najmä v Londýne, ale už sa rozšírili do ďalších miest v Anglicku. Väčšinou, keď ponúkajú byt na prenájom text inzerátu je dobre naštylizovaný, fotky z bytu vyzerajú autenticky i keď pri niektorých pri bližšom pozorovaní je vidieť, že fotky sú z nejakého katalógu vzorových bytov realitných kancelárii. Podstatné je, že vždy komunikácia spočiatku prebieha veľmi dôveryhodne. Uisťujú potenciálneho nájomcu, že peniaze za prenájom dopredu nechcú, ale že majú negatívnu skúsenosť s predošlými záujemcami a tak, aby zbytočne nestrácali čas, požadujú uskutočniť už opísanú transakciu cez Western Union. Vyžadujú hodnotu mesačného nájmu plus depozit, čiže spolu nájomné za dva mesiace, čo môže dosiahnuť sumu aj cez 1000 Eur. V momente keď sa dostanú k potvrdeniu o prevode peňazí cez Western Union stačí im bezpečnostný kód transakcie uvedený na potvrdení a kópia občianskeho, ktorú vymámili akože kvôli pripravovanej zmluve a peniaze okamžite vyberú niekde v Afrike, v Číne, alebo v inej krajine, keďže Western Union má pobočky po celom svete. Keď sa potenciálnemu nájomcovi znovu ozvú, že všetko je v poriadku a peniaze si môže vybrať, človek zistí, že peniaze vybral niekto iný a že mu nezostalo nič. Nemá význam ísť na políciu, keďže podvodníci nevystupujú pod vlastným menom a len ťažko sa dá vypátrať kde sú.

BBC zverejnilo už pred niekoľkými rokmi článok o tejto organizovanej mafii. Podarilo sa im vypátrať, že emaily cez ktoré komunikovali s potenciálnymi nájomcami boli poslané z Nigérie.

III. Trochu zábavy a hra skončila

Keď už viete o čo ide, dajú sa tieto inzeráty medzi ostatnými celkom ľahko rozpoznať. S jedným takým podvodníkom som si vymenila ešte niekoľko e-mailov, aby som zistila bližšie ako to celé funguje a skončilo to tým, že ma prosil, aby som mu už viac nepísala a našla si byt inde.

Takže na základe inzerátu s ponukou bytu začala naša komunikácia úplne štandardne. Následne prišla od prenajímateľa bytu požiadavka, že v prípade záujmu o byt sa potrebuje  presvedčiť o mojej finančnej spôsobilosti a to uskutočnením finančného prevodu cez Western Union. Predstavil sa ako Adam Cool. Keď som sa ho pýtala na dôvod, prečo to chce práve cez Western Union  znovu ma ubezpečil, že je to bezpečné, keďže ako príjemca bude uvedené moje meno, alebo môjho blízkeho. A že ako náhle mi spätne potvrdí, že doklad o transakcii je v poriadku môžem si peniaze vybrať.

Keďže som vedela, že ide o podvod pristúpila som na jeho hru. Napísala som mu, že môžemwu1.jpg uskutočniť transfer, len potrebujem na overenie jeho totožnosti kópiu jeho pasu. Obratom mi odpísal, že mi hneď ráno pošle kópiu svojho pasu, aby som mohla spraviť prevod peňazí a potom sa môžeme ísť pozrieť na byt. A zatiaľ, že mi posiela pas svojej manželky z Mexika.  Ďalšie ráno mi poslal akože svoj pas, na ktorom je vidieť, že je falošný a údaje sú zmenené v počítači. Na to som mu odpísala, že dobrý pokus, ale že by si mal vylepšiť svoje zručnosti vo Photoshope. Podvodník nepochopil, že sa už zabávam na jeho účet a hneď mi odpísal naspäť, že určite to je jeho pas a nie falošný a poslal mi, neviem síce načo kópiu pasu svojho akože syna z Indie.

wu3.jpg Keď som mu napísala, že dajako nesedia roky narodenia medzi   jeho „synom" z Indie a „manželkou" z Mexika a že môžu byť tak súrodenci, tak mi už urazene vysvetlil niečo o tom, že má tri manželky. Na to som komunikáciu uzavrela tradičným „GAME OVER", na čo zareagoval iba, že ma prosí, aby som muž viac nepísala.

 

V mojom prípade som byt nepotrebovala vidieť, stačili mi fotky, keďže som ho potrebovala iba na veľmi krátke obdobie. Ale inak platí staré, dobré pravidlo, že určite netreba nič platiť, i keď to vyzerá akokoľvek bezpečne, pred tým, než byt a skutočného prenajímateľa vidím naživo.

 

PS:  Pre tých čo rozumejú anglicky na pobavenie reakcia podvodníka, keď som mu oznámila, že žiadne peniaze cez Western Union posielať nebudem. Podvodník, ktorý ma ide okradnúť mi hovorí, že kradnúť je zlé a takú vec by nikdy neurobil..

"Hi,
Thank you for the mail back and your sincerity,I really known how you are feeling about this whole thing, cos you sound skeptic from your email, and that's very wrong, if you are thinking that I just wanted to take your money for nothing. When I known how people worked and earn their money, I will never think of taking some advantages over you and your money, please take that out of your mind, that is really awful thing on the earth that I will never think about doing. Please understand me better, I was not trying to lure you into this...All i need is a proof from you that you are capable of renting, Silvia i would not ask you to send your bank statement as it may be used illegally sometimes, while some produce fake bank statements and pay slip....OK? I don't need your money...I want you to know that you are in a safe hand and secured with me, I can send you a scan copy of my passport data page for evidence."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

KOMENTÁRE

Turecko v Európe? Môžeme to definitívne vzdať

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.


Už ste čítali?