Lovci jaskynných hyen

Autor: Silvia Mancelová | 20.10.2010 o 18:21 | Karma článku: 6,08 | Prečítané:  1800x

Ak by vás zaujímalo vidieť ako vyzerala taká obývačka slovenských praobyvateľov pred 70 000 rokmi odporúčam sa ísť pozrieť na Čertovú pec.

Čertova pec je voľne prístupná jaskyňa, asi 8 km od Piešťan smerom na Topoľčany. Podľa nálezov, ktoré sa tam našli, bolo práve toto miesto obydlím najstarších obyvateľov slovenských jaskýň. Po Kostolci pri Ducovom ide o ďalšie miesto v okolí Piešťan, ktoré je historicky mimoriadne významné a zároveň úplne zanedbané a vôbec nespropagované.

Čertova pec je 27 m dlhá kamenná chodba s veľkými otvormi, ktoré prepúšťajú svetlo na obidvoch stranách. Je dostatočné priestorná a svetlá, a tak praľudia v nej zrejme mali celkom príjemný príbytok. Podľa nálezov bola táto jaskyňa obývaná opakovane v priebehu 70 000 rokov. V jaskyni sa našli rôzne lastúry, mušle, ktoré boli opracované a pripravené na výrobu náhrdelníkov a náramkov, a preto zrejme určitý čas slúžilo toto miesto ako dielňa na výrobu pravekých šperkov. Z toho vidieť, že ani za tých niekoľko desaťtisíc rokov sme sa ako ľudia príliš nezmenili a že túžba po parádení tu bola odjakživa.

V mladšej dobe kamennej sa v jaskyni zasa odohrávali  krvavé obrady podľa nálezov ľudských kostí, ktoré boli zámerne polámané. Miesto tiež slúžilo ako príbytok odvážnych lovcov mamutov, medveďov a nosorozec.jpg jaskynných hyen. V jaskyni sa našli tiež kosti vlkov a srstnatých nosorožcov a stopy po takmer 40 000 rokov starom ohnisku.

Je príliš naivné očakávať, že si tieto informácie prečítate aj na tabuliach pri jaskyni? Že k tak historicky dôležitému miestu budú vydané propagačné materiály, pohľadnice s obrázkami nájdených predmetov, alebo pravekých zvierat?

Pred jaskyňou je akási vyblednutá tabuľa, ktorá vám má priniesť informácie. K pochopeniu strohého textu tabule, aby ste si ale priniesli slovník (interglaciál, moustierska kultúra, gravettienski lovci, szetien kultúra...).  Bežnému návštevníkovi takéto odborné informácie nič nepovedia a pre dieťa je to úplne nezaujímavé.

Z finančnej stránky, by asi nebolo až tak náročné pripraviť pri jaskyni tabule na ktorých by boli zobrazené časové obdobia, kedy bola jaskyňa obývaná, obrázky ako asi vyzerali jej obyvatelia v jednotlivých obdobiach, fotky nájdených predmetov. A určite aj dieťa si viac zapamätá o histórii keď uvidí na obrázku ako vyzerala taká jaskynná hyena alebo mamut.

Finančne náročnejšou, ale zaujímavou variantou by bolo pripraviť vo vnútri jaskyne expozíciu pravekého obydlia. Určite by sa našlo dosť ľudí, ktorí by sa prišli pozrieť.

Najhoršie je nerobiť nič a nechať veci nech iba chátrajú. A prečo by sa vôbec štát mal o dáku dieru v skale starať? Možno preto, lebo jednou z vecí, ktorá tomuto národu chýba je hrdosť...hrdosť na svoju vlastnú históriu, kultúru, na svojich predkov.

 

pec_vstup.jpg

 

pec_von.jpg

Pohľad z jaskyne von...

pec_von2.jpg

 

pec_vnutro2.jpg

 

lud.jpg

Vyblednutá tabuľa z ktorej sa aj tak skoro nič nedozviete. Rozpadnutá lampa a lavička obrastená machom  majú asi za úlohu navodiť praveký dojem pri jaskyni.

pec_tabula.jpg

 

pec_vnutro3.jpg

Estetický vstup k Čertovej peci..

pec_cesta.jpg

 

Zdroj:

Dvořák. P, Odkryté Dejiny Prví ľudia v Československu, Pravda 1980, str. 161.

Fotka nosorožca:

http://vitejtenazemi.cenia.cz/krajina/popup_img.php?img=6&system=krajina

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

KOMENTÁRE

Turecko v Európe? Môžeme to definitívne vzdať

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.


Už ste čítali?