Líbya, stíhačky, bomby a moji spolužiaci

Autor: Silvia Mancelová | 22.3.2011 o 11:38 | (upravené 22.3.2011 o 13:12) Karma článku: 9,70 | Prečítané:  2193x

Posledné dni plnia titulky novín správy z Líbye. „Uskutočnila sa ďalšia séria útokov." „Každý výstrel treba dobre premyslieť, jedna Tomahawk strela stojí od pol milióna dolárov." „Sledujte útok na Líbyu minútu po minúte." „Pozrite si video z prvých leteckých náletov." Nie, nechcem vedieť v ktorú minútu vybuchla ďalšia bomba a nechcem sa pozerať ako sa stíhačky pripravujú na ďalší útok. Pri každej novej správe o úspešne zničenom cieli myslím na to, ako sa majú ľudia s ktorými som strávila niekoľko mesiacov v škole.

Ako sa cítia, keď tú stíhačku, ktorej obrázok si pozerám v novinách doma v obývačke, majú priamo nad hlavou. Sú teraz stále schovaní doma v byte a čakajú kým streľba prestane, alebo sa museli ukryť niekde inde? Majú čo jesť? Boja sa?

Spýtala by som sa ich na to, ale už niekoľko týždňov sa ani jeden z nich neobjavil na facebooku. Pochybujem, že im teraz funguje internet.

Preto na nich aspoň myslím a v duchu im, aj celej krajine želám mier a pokoj.

Najwa sedávala v triede vždy vedľa mňa. Na hlave šatka a kabát zapnutý od krku po členky, ja vedľa nej v tričku a krátkej sukni. Nechodievala s nami na obed, pretože hovorila, že muž by jej vyčítal, že sa najedla bez neho. On ju každé poobedie čakával vonku pred školou. Raz mi cez prestávku rozprávala o tom, ako sa doma deň predtým s mužom pohádala. Po tom čo celý deň bola hladná, uvarila doma takmer už večer obed a zavolala ho jesť, on odmietol s tým, že pozerá televízor. Tak sa Najwa najedla sama, čo nemohol jej drahý manžel pochopiť a spustil na ňu spŕšku výčitiek. Ale z jej rozprávania bolo cítiť také malé víťazstvo. Inak Najwa je vyštudovaná ekonómka, ktorá prednáša na vysokej škole v Líbyi.

Takwa bola Berberka a vždy to s hrdosťou oznamovala. Je učiteľkou angličtiny na základnej škole niekde v púšti. Má šesť detí a raz mi ukázala pasovú fotku svojho manžela. K tomu dodala, že ho videla prvý krát až na vlastnej svadbe a pred tým jej ukázali iba tú jednu malú fotku. Bola spokojná, tvrdila, že je to tak správne.

S Abdulom sme si mierne povedané, vďaka kultúrnym rozdielom nepadli. Nemohol vystáť, že mu ako žena otvorene poviem čo si myslím a dokonca aj to, že sa môže mýliť. Zásadne ma vonku nezdravil. Dával mi najavo ako mnou opovrhuje ale podľa mňa sa bál iba mojej sukne a rozpustených vlasov. Cez jednu plybia.jpgrestávku ale prišiel ku mne, že mi musí niečo povedať. S úplnou vážnosťou mi oznámil, že sa správam veľmi neslušne, keď jem desiatu v triede, aj počas prestávky. Že tam u nich je to považované za prejav neúcty voči spolužiakom a škole. Úplne neplánovane som sa náhodou počas ďalšej hodiny napila z flašky priamo počas prezentácie, ktorú mal Abdul.  Abdul prestal takmer rozprávať a venoval mi veľmi nemilý pohľad.

Cez inú prestávku mi zase Hazar ukazovala ako si správne uviazať šatku a presviedčala ma, že je to inak strašne praktické, pretože jej nebýva zima na uši a nemusí sa ráno česať. Hneď to zaregistrovala mužská časť triedy, ktorá nás bežne ignorovala. A keď Abdul zahlásil, že „beautiful" a že by som takto mala chodiť stále, myslím, že v sekunde som mala tú šatku znovu dole.

Ahmed bol večne usmiaty a milý chalan. Plietol si Silviu so Sofiou a bola s ním zábava.

Najiba. Vždy s perfektným mejkapom a oblečená podľa najnovších trendov, chodievala bez šatky. Presviedčala nás, že v Líbyi sa dá žiť aj celkom „normálne", tak ako sme zvyknutí u nás. Mladí chodia bežne na rande a zabávať sa von. Hnevalo ju, keď sa šíril o Líbyi obraz chudobnej a zaostalej krajiny. Raz keď sme boli samé dievčatá, tak nám ukázala tradičný brušný tanec a spevy, ktoré sa spievajú počas líbyjskej svadby. Bolo to krásne.

 

"10:28 Spojenecké sily rozšírili v pondelok bezletovú zónu nad Líbyou." (Sme)

Stíhačka bude stále iba stíhačkou, či už patrí Kaddáfimu, alebo spojeneckým silám. A bomba je tiež vždy iba bomba, ktorá vybuchne niekomu pred domom...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Čo ak lepších ľudí Smer naozaj nemá?

Pellegriniho vláda je zároveň aj chorobopisom strany Smer.


Už ste čítali?