Líbya, stíhačky, bomby a moji spolužiaci

Autor: Silvia Mancelová | 22.3.2011 o 11:38 | (upravené 22.3.2011 o 13:12) Karma článku: 9,70 | Prečítané:  2201x

Posledné dni plnia titulky novín správy z Líbye. „Uskutočnila sa ďalšia séria útokov." „Každý výstrel treba dobre premyslieť, jedna Tomahawk strela stojí od pol milióna dolárov." „Sledujte útok na Líbyu minútu po minúte." „Pozrite si video z prvých leteckých náletov." Nie, nechcem vedieť v ktorú minútu vybuchla ďalšia bomba a nechcem sa pozerať ako sa stíhačky pripravujú na ďalší útok. Pri každej novej správe o úspešne zničenom cieli myslím na to, ako sa majú ľudia s ktorými som strávila niekoľko mesiacov v škole.

Ako sa cítia, keď tú stíhačku, ktorej obrázok si pozerám v novinách doma v obývačke, majú priamo nad hlavou. Sú teraz stále schovaní doma v byte a čakajú kým streľba prestane, alebo sa museli ukryť niekde inde? Majú čo jesť? Boja sa?

Spýtala by som sa ich na to, ale už niekoľko týždňov sa ani jeden z nich neobjavil na facebooku. Pochybujem, že im teraz funguje internet.

Preto na nich aspoň myslím a v duchu im, aj celej krajine želám mier a pokoj.

Najwa sedávala v triede vždy vedľa mňa. Na hlave šatka a kabát zapnutý od krku po členky, ja vedľa nej v tričku a krátkej sukni. Nechodievala s nami na obed, pretože hovorila, že muž by jej vyčítal, že sa najedla bez neho. On ju každé poobedie čakával vonku pred školou. Raz mi cez prestávku rozprávala o tom, ako sa doma deň predtým s mužom pohádala. Po tom čo celý deň bola hladná, uvarila doma takmer už večer obed a zavolala ho jesť, on odmietol s tým, že pozerá televízor. Tak sa Najwa najedla sama, čo nemohol jej drahý manžel pochopiť a spustil na ňu spŕšku výčitiek. Ale z jej rozprávania bolo cítiť také malé víťazstvo. Inak Najwa je vyštudovaná ekonómka, ktorá prednáša na vysokej škole v Líbyi.

Takwa bola Berberka a vždy to s hrdosťou oznamovala. Je učiteľkou angličtiny na základnej škole niekde v púšti. Má šesť detí a raz mi ukázala pasovú fotku svojho manžela. K tomu dodala, že ho videla prvý krát až na vlastnej svadbe a pred tým jej ukázali iba tú jednu malú fotku. Bola spokojná, tvrdila, že je to tak správne.

S Abdulom sme si mierne povedané, vďaka kultúrnym rozdielom nepadli. Nemohol vystáť, že mu ako žena otvorene poviem čo si myslím a dokonca aj to, že sa môže mýliť. Zásadne ma vonku nezdravil. Dával mi najavo ako mnou opovrhuje ale podľa mňa sa bál iba mojej sukne a rozpustených vlasov. Cez jednu plybia.jpgrestávku ale prišiel ku mne, že mi musí niečo povedať. S úplnou vážnosťou mi oznámil, že sa správam veľmi neslušne, keď jem desiatu v triede, aj počas prestávky. Že tam u nich je to považované za prejav neúcty voči spolužiakom a škole. Úplne neplánovane som sa náhodou počas ďalšej hodiny napila z flašky priamo počas prezentácie, ktorú mal Abdul.  Abdul prestal takmer rozprávať a venoval mi veľmi nemilý pohľad.

Cez inú prestávku mi zase Hazar ukazovala ako si správne uviazať šatku a presviedčala ma, že je to inak strašne praktické, pretože jej nebýva zima na uši a nemusí sa ráno česať. Hneď to zaregistrovala mužská časť triedy, ktorá nás bežne ignorovala. A keď Abdul zahlásil, že „beautiful" a že by som takto mala chodiť stále, myslím, že v sekunde som mala tú šatku znovu dole.

Ahmed bol večne usmiaty a milý chalan. Plietol si Silviu so Sofiou a bola s ním zábava.

Najiba. Vždy s perfektným mejkapom a oblečená podľa najnovších trendov, chodievala bez šatky. Presviedčala nás, že v Líbyi sa dá žiť aj celkom „normálne", tak ako sme zvyknutí u nás. Mladí chodia bežne na rande a zabávať sa von. Hnevalo ju, keď sa šíril o Líbyi obraz chudobnej a zaostalej krajiny. Raz keď sme boli samé dievčatá, tak nám ukázala tradičný brušný tanec a spevy, ktoré sa spievajú počas líbyjskej svadby. Bolo to krásne.

 

"10:28 Spojenecké sily rozšírili v pondelok bezletovú zónu nad Líbyou." (Sme)

Stíhačka bude stále iba stíhačkou, či už patrí Kaddáfimu, alebo spojeneckým silám. A bomba je tiež vždy iba bomba, ktorá vybuchne niekomu pred domom...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opozícia neuspela, ministerka Matečná zostáva vo funkcii

Za vyslovenie nedôvery hlasovalo len 60 poslancov zo 134 prítomných.

SVET

Trump zrušil summit, čo bude ďalej? Štyri scenáre vývoja

Možné je všetko. Že sa nezmení prakticky nič, ale aj to, že vypukne vojna.

SVET

Minister Stropnický: Politiku ovládol kazisvet, odchádzam

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí.


Už ste čítali?